poniedziałek, 9 marca 2015

Moja wiedza o używaniu perfum

Hej dziś troszkę inaczej. Często zastanawiam się dlaczego u kogoś zapach jest piękny, trwały, a u nas nie. Dlaczego mnie np. dana perfuma pachnie długo, druga krócej itp. Uwaga to co napiszę to wiedza zebrana z wielu rozmów, stron , które czytałam itp. Jednak jeśli macie jakieś dodatkowe rady co do użycia perfum piszcie.

OTO MÓJ ZBIÓR WIEDZY O PERFUMACH i ich używaniu

Jak wybierać?
Perfumy i wody perfumowane inaczej pachną na skórze różnych osób. Jest to zależne między innymi od rodzaju skóry i jej pH.Ważne dlatego jest to by , nie kupować perfum tylko dlatego ,że zapach u kogos nam się spodobał. Zanim zakupisz wypróbuj go najpierw na swojej skórze i oceń , czy do Ciebie pasuje, jak się z nim czujesz.

 - Dobór zapachu do pory dnia i roku Podstawowa zasada-  na dzień i latem wybieramy zapachy lekkie, świeże, np. owocowe lub kwiatowe Na zimowe chłody zaleca się otulenie  zmysłowością piżma, drzewa sandałowego, goździków, wyraziście pachnących kwiatów. Zdecyduj się na zapachy nieco cięższe, na przykład z rodziny orientalnych lub szyprowych.
Dobrze jest zapach dobierać do pory dnia i okazji. Na wieczorne wyjście do teatru czy na bal idealnie pasują zapachy cięższe. W dzień, w pracy, roztaczaj delikatną woń kwiatów i owoców lub, w przypadku mężczyzn, wybierz kompozycje eleganckie i dość łagodne, np. wodne, drzewne, orientalno-kwiatowe.
Uważam ,że nie  jest to obowiązek bo każdy może używać perfum kiedy chce i jakie chce , jednak staram się  pamiętać o tym , że perfumy podkreślają osobowość, wiele mówią o guście i temperamencie.


Na trwałość zapachu ma wpływ temperatura, pora roku -( np.w lecie i ciepłą wiosną szybciej  perfumy wyparowują gdyż pocimy się więc zapach szybciej się ulatnia),wilgotność.
 -Delikatnie czy mocno?
 Dobrym sposobem na to, by pachnieć delikatniej, jest rozpylenie chmurki zapachu i zanurzenie się w niej. Ta metoda najlepiej sprawdza się przy kompozycjach bardzo intensywnych. Jeśli – odwrotnie – lubisz mocne zapachy, wybierz perfumy o większym zaperfumowaniu lub stosuj także inne kosmetyki z tej samej linii zapachowej, np. żele pod prysznic, kremy do rąk.
Pamiętaj, że gdy tego samego zapachu używamy przez dłuższy czas, przestajemy go odczuwać, gdyż nasz węch może się do niego przyzwyczaić. Należy wówczas zmienić perfumy. A najlepiej po prostu mieć zawsze na toaletce kilka zapachów i stosować je w zależności od okazji, pory dnia i roku. 


- Gdzie nanosić?
Szyja, nadgarstki, zgięcia łokci, dekolt czyli  tam, gdzie szybciej krąży krew, perfumy zostaną pobudzone do najpiękniejszego rozwinięcia nut zapachowych.
Zapach na skórze stopniowo rozwija swój unikalny bukiet. 

Nie należy wcierać i ogrzewać dłonią  . Zapach powinien  rozkwitać we własnym tempie. Najpierw zachwyci Cię świeżą nutą głowy, następnie najbardziej charakterystycznymi nutami serca, a w końcu swoją najtrwalszą podstawą, nazywaną nutą bazy. Rozcierając perfumy możesz też podrażnić naskórek, nie osiągając zamierzonego efektu. Jeśli chcesz, by Twoja skóra była jedwabiście gładka i pięknie pachniała, użyj perfumowanego balsamu. 

- Mieszanie zapachów 
 Połączenie kilku kompozycji raczej nie powstanie nic dobrego.To na pewno nie jest dobry pomysł. Starajmy się dobierać kosmetyki  tak  by ich nuty zapachowe były jak najbardziej do siebie podobne.

Jeśli chcesz podarować komuś perfumy, upewnij się, jaki zapach sprawi obdarowanemu radość (dyskretnie wypytaj najbliższych lub sprawdź, jakie perfumy stoją u niego na toaletce). Nie kieruj się wyłącznie swoim gustem.



Layering, czyli nakładanie zapachu warstwami. Stosuje się wówczas linię kosmetyków o tej samej nucie zapachowej

 Podstawą w layeringu jest wybranie co najmniej dwóch kosmetyków dobranych do perfum lub wody perfumowanej..Może to być np. balsam do ciała, krem do rąk itp. Dzięki temu piękny aromat jest wyczuwalny na całym ciele, a jego trwałość jest jeszcze większa.

- Kolejność nakładania-
Zaczynajmy od użycia pachnącego żelu podczas do kąpieli  ( pozostawi na skórze delikatny zapach)
Warto  po wytarciu ciała użyć nawilżającego perfumowanego balsamu do ciała. Korzystanie z balsamu jest szczególnie wskazane dla osób o suchej skórze, na której z natury aromat perfum utrzymuje się krócej. Osoby mające skórę tłustą lub skłonną do pocenia, powinny balsam do ciała zastąpić innym pachnącym kosmetykiem, np. antyperspirantem w kulce, kremem do rąk.
Istnieją również perfumy do włosów , z których korzysta wiele kobiet.
 Zabiegi pielęgnacyjne kończymy użyciem perfum w miejscach opisanych powyżej.
Mężczyźni w stosowaniu layeringu mają jeszcze jedną opcję. Mogą korzystać z takiej samej linii zapachowej kosmetyków do golenia-  pianki do golenia , balsamu lub wody po goleniu o tym samym zapachu. Woń zgodna z perfumami utrzyma się na gładkiej twarzy wyjątkowo długo.
 Celem layeringu jest zwiększenie trwałości i intensywności zapachu. Zapachy stosowane w nim nie powinny być jednak zbyt ciężkie, aby efekt końcowy nie był uciążliwy dla otoczenia.

 NUTY ZAPACHOWE
  • nutę głowy (górną) – to ją wyczuwamy zaraz po otwarciu buteleczki. To najbardziej ulotna i delikatna nuta, która odpowiada za pierwsze wrażenie dotyczące zapachu. Trwa od kilku do kilkunastu minut.
  • nutę serca (środkową) – nuta ta rozwija się po około 20 minutach od rozpylenia perfum i utrzymuje przez kolejnych kilka godzin. Nuta serca definiuje temat zapachu i warunkuje przynależność kompozycji do rodziny zapachowej.
  • nutę głębi (bazową) – jest to tak zwane „tło zapachu”, które tworzą wonie intensywne i głębokie oraz różne utrwalacze. Nuty bazowe mogą się utrzymywać na skórze nawet przez kilkanaście godzin.
RODZINY ZAPACHOWE

FOUGERE
Twoje naturalne piękno…


Paproć i lawenda, uzupełnione licznymi innymi komponentami, takimi jak mech dębowy, świeże zioła czy kumaryna, tworzą niezwykle intrygującą rodzinę zapachów – FOUGERE, której nazwa wywodzi się z języka francuskiego i oznacza paproć. Historia grupy sięga XIX wieku – to właśnie wtedy stworzona została pierwsza kompozycja zapachowa tej rodziny: Fougere Royale (Paproć Królewska). Ze względu na skład kompozycji grupa FOUGERE dzieli się na dwie podgrupy: w jednej dominuje aromat lawendy, w drugiej – paproci.

SZYPROWE
Głęboki aromat Południa


Wyjątkowe kompozycje drzewne, ziołowo-ziemny aromat paczuli, aromatyczny olejek bergamotki, kastoreum czy olejek cedrowy, a także szereg innych składników tworzą cenioną i popularną rodzinę zapachów SZYPROWYCH. Nazwa grupy pochodzi od pierwszych perfum: Chypre Coty, które zainspirowane zostały niezwykle udanym urlopem Françoisa Coty'ego spędzonym na Cyprze (rok 1917). Zapachy należące do tej grupy podzielone zostały na trzy podrodziny: szyprowo-owocową, szyprowo-drzewną oraz szyprowo-zwierzęcą.

CYTRUSOWE
Lato o każdej porze roku


Świeże i soczyste owoce: limonka, cytryna, pomarańcza oraz bergamotka tworzą niezwykle odświeżającą grupę CYTRUSOWĄ, zapewniającą chłodzące i orzeźwiające doznania, dającą nam niesamowity zastrzyk energii i pobudzającą nas do działania. Kiedyś zapachy tej grupy tworzone były głównie z myślą o mężczyznach, aktualnie uznawane są za grupę uniwersalną. W zależności od składu kompozycji, rodzinę zapachów cytrusowych dzielimy na cztery podgrupy: cytrynową, mandarynkową, pomarańczową oraz bergamotową.


DRZEWNE
Dyskretny urok elegancji


Ciepłe i bogate nuty drzewa sandałowego oraz gwajakowego, olejki paczuli, połączone z nieco surowym, ale i zarazem wytwornym aromatem cedru i wetiweru, a także zapachy kwiatowe tworzą elegancką i wyrafinowaną grupę zapachów DRZEWNYCH. Grupę, w której niektóre ze składników – jak słodkie, żywiczne i nieco piżmowe drzewo sandałowe – używane były do pachnideł już w starożytności. Rodzina zapachów drzewnych dzieli się na trzy podrodziny: kwiatową, owocową oraz zawierającą paczulę.

KWIATOWE
Emocje mają zapach kwiatów…


Z jednej strony najbardziej popularne, z drugiej – najbardziej zróżnicowane. Zapachy KWIATOWE to wyjątkowa grupa, którą wyróżnia nie tylko skład poszczególnych kompozycji, ale i intensywność ich zapachu. Kompozycje jaśminu, róży, konwalii, kwiatu ylang-ylang, tuberozy, irysa oraz fiołka i gardenii tworzą prawdziwe kwiatowe bukiety, przeznaczone w większości dla kobiet. Rodzina zapachów kwiatowych dzieli się na pięć podrodzin: kwiatowo-owocową, kwiatowo-orientalną, kwiatowo-wodną, kwiatowo-zieloną i kwiatowo-aldehydową.


ORIENTALNE
Nieopisana moc zmysłowych zapachów


Zapachy ORIENTALNE to zmysłowe, a zarazem uwodzicielskie kompozycje o ciepłej i egzotycznej barwie, przeznaczone przede wszystkim dla kobiet. Grupę tą często określa się mianem ambrowej, a jej nazwa pochodzi od sławnych perfum Françoisa Coty'ego - L’Ambre Antique (1905 rok). Słodka nuta wanilii, korzenny zapach cynamonu, a także owocowo-korzenny aromat kardamonu nadają kompozycji klasyczny, wyrazisty zapach. W skład grupy orientalnej wchodzą trzy podgrupy: orientalno-kwiatowa, korzenna oraz ambrowa.  


Klasyfikacja 
 

 Perfumyekstrakt zawierający substancje zapachowe rozpuszczone w alkoholu. Perfumy zawierają od 16% do nawet 30% kompozycji zapachowej.
Woda perfumowana (Eau de Parfum, EDP)
w odróżnieniu od perfum zawiera mniej kompozycji zapachowej. Szacuje się, że udział kompozycji zapachowej w produkcie wynosi od 8 do 16%. Aromat rozpuszczony jest najczęściej w 85-procentowym spirytusie.

Woda toaletowa (Eau de Toilette, EDT)
zestawienie zawierające od 4 do 8% kompozycji zapachowej rozpuszczonej najczęściej w 80-procentowym spirytusie.
Woda kolońska (Eau de Cologne, EDC)
kompozycja zawierająca od 3 do 5% olejków zapachowych rozpuszczonych w 70-procentowym spirytusie.

Woda odświeżająca (Eau fraîche)
delikatna pachnąca woda, w której zawartość kompozycji zapachowej waha się w przedziale od 1 do 3%. 





Pytanie do Was-
z tego co słyszałam jeśli zapach jest idealnie dobrany do naszego Ph to sami go nie wyczuwamy , jednak osoby z otoczenia wyczuwają ten zapach doskonale. Słyszeliście o tym ???
Czy zgadzacie się z tym co napisałam ?  Słyszeliście jakieś dodatkowe ciekawostki w tym temacie? 

6 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy post! Z przyjemnością przeczytałam, bo ogólnie bardzo rzadko używam perfum. Wiedziałam tylko, że psika się na nadgarstki i że nie miesza się zapachów :-P

    OdpowiedzUsuń
  2. Osobiscie najbardziej lubie stosowac male ilosci perfum na szyje ;-)

    sciskam! Marta

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo wyczerpujący post kochana, nie używam często perfum ale napewno skorzystaM z Twoich rad:*

    Obserwuję i zapraszam do siebie: *

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już zaobserwowałam bardzo dziękuję i cieszę się ,że zainteresowałam :)

      Usuń